Investovat do akcií nebo do kryptoměn?

kryptoměn

S příchodem bitcoinu v roce 2009 se svět poprvé setkal s digitální měnou a technologií blockchain. Zpočátku velcí investoři považovali kryptoměny za maličkost. Od té doby uplynulo hodně času a trhy s kryptoměnami rostly mílovými kroky.

Vliv digitálních měn na finanční trhy je nepopiratelný. Hlavní účel obchodování s kryptoměnami je podobný účelu obchodování s tradičními akciemi. Oba slouží k vydělávání peněz. Stále více investorů proto přidává kryptoměny do svých portfolií.

Je nákup kryptoměny jako nákup akcií?

 Ano. Kupci si totiž směňují finanční prostředky s prodejci digitálních aktiv a cenu těchto aktiv určuje nabídka a poptávka. Transakce se provádějí online a oba typy těchto investic s sebou nesou určitá rizika. Kryptoměny a akcie se chovají podobně.

Hlavní rozdíly mezi kryptoměnami a akciemi jsou nejlépe vidět při zvážení následujících charakteristik:

Likvidita odráží schopnost rychle a snadno koupit nebo prodat aktivum na trhu. Krypto trhy jsou v tomto ukazateli horší než akciové trhy, protože akciové trhy mají vyšší objemy obchodů a v důsledku toho vyšší likviditu. Na kryptotrhu je výrazně méně aktivních obchodníků, a proto je zde méně likvidity.

Likvidita

Kryptoměna se ale od kryptoměny liší. Například bitcoin je nejlikvidnější digitální měnou a obchoduje s ním nejvíce obchodníků.

Nízká tržní kapitalizace coinů, tokenů a malých kryptoburz často vytváří problémy s likviditou a činí tato aktiva nepříznivými pro investice. Podobné problémy jsou ale i při obchodování s akciemi. Například při investování do mimoburzovních malých akcií.

Vlastnictví. Nákupem akcií na akciovém trhu se investor stává akcionářem a přiznává mu podíl ve společnosti. Pokud však nákup půjde přes brokerovou společnost, pak to technicky znamená, že akcie jsou ve vlastnictví makléře, nikoli skutečného kupujícího. Jen velmi málo investorů vlastní akcie na své jméno.

Pokud si koupíte kryptoměnu, stanete se jediným vlastníkem zakoupeného coinu nebo tokenu. Obvykle se kryptoměny obchodují a drží na burzách. Kryptoměnu lze ale také převést na samostatné elektronické zařízení, které je obecně bezpečnější než online peněženka. A pokud jsou soukromé klíče k vaší peněžence v bezpečí, pak se nemusíte bát krádeže.

Vysoká volatilita. Jednou z podobností mezi kryptoměnami a akciemi je volatilita. V podmínkách silných cenových výkyvů je téměř nemožné přesně určit správný čas pro otevření nebo uzavření obchodu. Na akciovém trhu však mají obchodníci přístup k informacím o společnosti, které mohou použít k rozhodování při obchodování se svými cennými papíry.

Volný trh s kryptoměnami. Akciové trhy jsou regulovány zákonem a požadavky na marže jsou poměrně přísné.

Nedostatek diverzifikace. Cílem diverzifikace je držet aktiva, která na různých trzích fungují různě. Akcie mají ve skutečnosti méně možností diverzifikace, protože všechny akciové trhy bývají ovlivňovány globální ekonomikou. Akcie a dluhopisy jsou ovlivněny inflací, měnovou a hospodářskou politikou.

Nedostatek diverzifikace

Ať už investujete do kryptoměn nebo akcií, správnou cestou je hrát dlouhodobě. Pokud nejste intradenní obchodník, je nejlepší vyhnout se spekulacím na krátkodobou volatilitu.

Při výběru aktiva pro obchodování se vyplatí vycházet z vašich zkušeností, obchodní strategie a částky, kterou se chystáte investovat.

Veškeré materiály umístěné na internetových stránkách slouží pouze pro informační účely a při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením odpovídajícího úsilí.

Investice do investičních nástrojů jsou rizikové a mohou být za nepříznivých okolností ztrátové. Hodnota investice může růst i klesat.

Napsat komentář